Reklam
Bugun...
BAHÇELİ DİYORKİ YA BAŞKAN OL YADA HUKUK ÇİZGİSİNE ÇEKİL


Türkiye Gündemi. Orhan SAYAR
haberci.gazetesi@hotmail.com
 
 

Milliyetçi Hareket partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, gecen Salı günü yaptığı gurup konuşmasında Başkanlık sistemi ile ilgili şu ifadelere yer veriyor.

Bu açık tehlikenin bertaraf edilebilmesi için karşımızda iki alternatif yol bulunmaktadır: Bunlarda birincisi ve bizim açımızdan da en doğru, en sağlıklı olanı, Sayın Cumhurbaşkanı’nın fiilli başkanlık zorlamasından vazgeçmesi, yasa ve anayasal sınırlarına çekilmesidir.

Şayet bu olmayacaksa, ikinci olarak, fiili durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerinin aranmasıdır. Dünyanın hiçbir medeni ve demokratik ülkesinde her gün suç işleyen bir yönetim ve iktidar yapısı görülemeyecek, bundan bahsedilemeyecektir. Bu durum karşısında, Adalet ve Kalkınma Partisi başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse yine karşımıza iki seçenek çıkacaktır: İlk olarak AKP, hazırda tuttuğu veya üzerinde çalıştığı bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM’ne getirmelidir.

Sayın Bahçeli ne demek istiyor bu konuşmasında biraz anlayarak okursanız anlayabilirsiniz. Ha amacınız sadece muhalefet yapmaksa zaten okumanıza bile gerek yok yan bastı, çamura battı bahanelerle her daim muhalefet yapıyorsunuz zaten.

Yıllarca Dr. Devlet Bahçeli ile siyaset yapan bazı aklı geriden gidenleri anlamak hiç mümkün olmuyor, ama onlarında menfi hesaplarının var olduğunu bildiğimiz için, onlara hiç ses etmiyoruz.

1- Cumhurbaşkanı’na  geç sınırına hukuku çiğneme diyen yok.sadece Devlet bey sıkça söylemesine rağmen Cumhurbaşkanı hukuki sınırlara geçmiyor.

2-Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç itibari ile devlet başıboşluğu veya çift başlılığı kaldıracak bir durumda değil. 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan tablo ülkenin iyi idare edilmesi ve bu keşmekeşin düzletilmesi için adımlar olması gerekmektedir. ,

3-Muhalefet Partisi Liderlerinden gerek Kılıçdaroğlu, gerek Bahçeli, karşısında muhatap bulmakta zorlanmaktadır.

4-Cumhurbaşkanı T.V’lerde esip gürlerken konuştuklarının hiçbir hukuksal yaptırımı elinde olmayarak konuşmaktadır.

5-Hukuksal yaptırım sadece TBMM’si yetkisindedir.

6-Muhalefet liderleri ülkenin girdiği burhanlı süreçte, hükümetin başı Başbakan ile muhatap olarak, ülkenin düzlüğe çıkışında ortak paydada buluşup ortak kararlar alması gerekmekte ve ülke yönetimini hukuki sürece oturtmak istemektedir.

7-Muhalefet partisi liderleri Hukuksal olarak başbakanı muhatap alarak yapacakları çalışmada başbakanın Cumhurbaşkanına sormadan  karar alamaması sebebi ile yapılan görüşmelerin tıkındığı bir çok sefere şahit olmuşlardır.

8-Başbakan ile yapılan görüşmeler sonrası ortada kalan konulara başbakan tek başına karar veremeyerek adeta Saray’ın fikirlerini, Muhalefet Liderlerine bildirmekle görevli bir tavır takınması, ülkenin tıkanıklığını açılamaz bir duruma getirmiştir.

9-Sayın Dr. Devlet Bahçeli 15 Temmuz sonrası Ülkede yaşanan bu tıkanıklığa ülkenin bekası için bir çözüm bulmanın elzem olduğunu, belirtmiştir.

10-Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekası için başkan olacaksan getir tasarıyı meclise oylayalım. Başkan olacaksan ol olmayacaksan olma.

11-Milletin iradesi konusuna her daim dem vuran Cumhurbaşkanı, başkanlık için gerekli adımı atarak ya başkan olmalıdır, ya da başbakan ülkeyi yönetmelidir. TBMM’si bu kararı vermelidir.  

12-Ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkmasının yegâne olanağı budur.

13-Hukuksal olarak Mecliste Bulunan 550 milletvekilinin yetkisinde olan Ülke yönetimi, başbakanın kontrolünde olmadığı açıktır.

14- Hukuksal olarak yönetim yetkisi olan TBMM’sinden Cumhurbaşkanı tarafından hukuksuz olarak yönetme yetkisi alınmıştır. 

Başkanlık sistemimi, Parlamenter sistemimi, bu konuyu masaya yatırıp ülkenin bekası için bir an önce karar vermesi gerekmektedir.

Saygılar.. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 YUKARI