Reklam
Bugun...
“Yanılma” ve “aldanma”


Rahmi ÇAPKINER YAŞAM
haberci.gazetesi@hotmail.com
 
 

“Yanılma” ve “aldanma”nın adı mağduriyet olabilir mi? Ya da mağduriyeti yanılma ve aldatılma şeklinde ifade ederek durumun vehametini hafifletebilir miyiz? “Yanılmak” ve “aldatılmak” bir çeşit gerçeklere kapalı olma hali değil midir sizce? Başka bir ifadeyle “yanılmak” ve “aldanmak” yaşanılan zaman diliminin dışına çıkmak; başka zamanları hayal etmenin karşılığı olamaz mı? Ya da hayalleri gerçekleştirme adına gerçekleri değiştirme girişimi, gerçekleri kendine göre dönüştürme biçimi...

Oysa “yanıldık” ve “aldatıldık” diyerek yükümlülüklerinin ve sorumluluklarının içinde brındırılanların başkaları tarafından fark edilmesi de yanlışlıkların tespiti sayılmıyor; düşüncelerin ve inançların yalanlar üzerine inşa edilmiş çarpık bir gerçeğini ortaya sermiş oluyorsunuz. Siz, yanıldık ve aldatıldık, derken samimi bir itirafı değil; ihanete dönüşen bir sorumsuzluğu da dile getirmiş oluyorsunuz.

Bir de ‘yanıldık’ ve ‘aldatıldık’ diyenlerin kategorileşmiş şekline baktığınız zaman farklı farklı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz.
 Ebedi âşığın dönüşünü bekler
Yalan yeminlerin tanığı çiçekler
Artık olmayacak baharlar içinde.
Her garipsi ayak izi kar içinde 
Ey, ömrün en güzel türküsü aldanış!
Aldan, geçmiş olsa bile ümitsiz kış;
Dönmeyen âşığın serptiği çiçekler.”

diyenlerin yanında aldanmayı yeniden ümit etmenin başlangıcı olarak görenler de var. Bir de ‘yanılgı’larını hayatın içinde karşılığı olmayan kavramlar ve erimiş ütopyalarla beyhude geçtiğini yaşayanlar var. Onlara ne demeli?

Adı her ne olursa olsun; bir devlet adamının, bir siyasetçinin, bir felsefecinin, bir köşe yazarının ‘yanılmışım’’aldanmışım’ demesi muhatabı olduğu kitle kadar sorumluluğu da peşinden getirir. Hatta biraz daha ileri götürürsek ihanet noktasına varırız. Hatta biraz daha uzatırsak yanılmanın bünyesinde ikiyüzlülüğü, samimiyetsizliği, pişmanlığı, masumiyeti de dâhil ederek insani hallerimizin büyük çoğunluğunu tekrar ele alarak irdelemek zorunda kalırız. 

 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 YUKARI