Reklam
Bugun...
OTOPARK SORUNU


M.LÜTFÜ BIKMAZ
 
 

Cadde ve sokakların ücretli olarak belediyeler tarafından otopark ilan edilerek kiraya verilmesi hakkında çeşitli davalar açılmıştı. Yargıya taşınan bu davalardan bir tanesi de Burdur Tüketicileri Koruma Derneği'nin Burdur Belediyesi'ne açmiş olduğu davanın Danıştay tarafından sonuçlandırılması cadde ve sokaklarda otopark uygulamalarına yeni bir boyut kazandırmıştır.

Danıştayın 8. dairesi "yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği" gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etmiştir.

Ülke genelinde olduğu gibi Turgutlu ilçemizde de benzer uygulamalara emsal teşkil edebilecek bu karar dikkate alınarak hareket edilebilir.

Belediyeler yapılacak binalardan alanına ve kat sayısına göre otopark parasını peşin peşin alıyorlar. Bu şekilde binalara otopark yapılmasını para kazanmak karşılığında engellemiş oluyorlar.

Yerleşim yerlerinin trafik yoğunluğu bu uygulamayla artırılıyor. Cadde ve sokaklar araçlarla dolduruluyor.

Belediyeler ihalelerle cadde ve sokakları kiralama yöntemini uygulamaya koyuyor. İkinci kez haksız bir uyglama yaparak cadde ve sokaklardan park eden araçlardan para alınıyor.

Bu uygulama otopark yasası ve yönetmenliğine aykırı bir şekilde sürdürülüyor.

Danıştay 8. Dairesinin almış olduğu karar "kimi cadde ve sokakların ücretli otopark olarak kiralanmasının yolunu açan belediyelerin yanlış bir uygulama içerisinde olduklarını da ortaya koymuş oluyor.

Belediyeler cadde ve sokakları araçlara kiralama yerine kentin çeşitli yerlerine kapalı ve açık otoparklar yaparak trafik yoğunluğunu azaltıcı ve kalıcı önlemleri hayata geçirmelidirler.

Turgutlu'muzda da uzun bir süredir yaşanan otopark sorunu cadde ve sokakları otopark olarak ilan edip kiralayarak çözülemez.

Artık Manisa Büyükşehir Belediyesine geçen otopark sorunu kalıcı çözümler beklemektedir.

Otopark sorununun çözümünün cadde ve sokakları otopark ilan edip kiraya verilerek çözülemeyeceğinin bilinmesi gerekiyor.

Kentlerin en önemli sorunlarının başında araç yoğunluğu, buna bağlı olarakta trafik sorunu olduğu unutulmamalıdır.

Bu soruna yerel yönetimler çözüm üretemediği takdirde bir çok kentte olduğu gibi Turgutlu'da da trafik sorunu bir keşmekeş olarak sürecek ve içinden çıkılamaz boyutlara ulaşacaktır.

Çözüm üretmek ve önlemini almak için daha fazla gecikilmemelidir.

Görev ve sorumluluk başta Manisa Büyükşehir Belediyesinin ve Turgutlu Belediyesinindir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
 YUKARI