19 Aralık 2014 Cuma

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Akgedik Köyünde kurulacağı söylenen termik santral ile ilgili Enerji Bakanı Yıldız’a soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay,

25 Nisan 2013 Perşembe 11:27
Bu haber 532 kez okundu
TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR
“ Manisa merkeze yaklaşık 7-8 km, organize sanayiye yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Akgedik Köyü verimli tarım arazilerine sahiptir. Manisa şehir merkezine bu kadar yakın ve verimli tarım arazilerine sahip olan bir yere termik santral ruhsatı vermek sağlık ve çevre katliamına yol açacaktır.” dedi.  

Manisa için tehlike çanlarının çalmaya başladığını söyleyen Akçay, “ Enerji Bakanı Taner Yıldız Akgedik Köyüne termik santral kurulmasıyla ilgili başvurunun yapıldığını ÇED raporunun beklendiğini söylemektedir. ÇED yönetmeliğine göre bu termik santrale olumlu ÇED raporunun verilmesi imkânsızdır.  Ancak biz AKP zamanında buna benzer birçok yere siyasi baskılar sonucu ruhsat verildiğini gördük.  Umarım bu hata Manisa’da da yapılmaz.”dedi. 

Manisa merkeze bağlı Akgedik köyüne kurulması düşünülen termik santral ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Manisa il merkezine yaklaşık 7-8 km uzaklıktaki verimli tarım arazilerine sahip Akgedik Köyüne 85 MW’lık doğalgaz ile çalışan termik santral kurulacağına dair iddialar kamuoyuna yansımıştır. Akgedik Köyüne termik santral kurulmasına yönelik herhangi bir şirkete doğalgaz lisansı verilmiş midir? Manisa il merkezine 7-8 km yakınlıktaki bir bölgeye termik santral ruhsatı verilmesi sizce doğru mudur? Verimli tarım arazileri üzerine termik santral kurulmasını doğru buluyor musunuz?” diye sordu 

MHP’li Akçay’ın soru önergesi cevaplandıran Enerji Bakanı Taner Yıldız, “ Akgedik Köyünde termik santral kurularak elektrik üretilmesine yönelik Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından herhangi bir şirkete lisans verilmemiştir. Ancak Estepe Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi 04/03/2011 tarihinde Manisa merkeze bağlı Akgedik Köyünde 867 MWm/850 MWe güce sahip doğalgaz yakıtlı termik santral kurmak için EPDK’ya başvurmuştur. Söz konusu başvuru 29/04/2011 tarihinde inceleme ve değerlendirmeye alınmıştır. Konuya ilişkin inceleme ve değerlendirme devam etmektedir. 18/10/2012  tarihli ve 4085-2 sayılı Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinin 7 nci maddesine göre EPDK’ya yapılan lisans başvurusu sırasında üretim tesisi yerleşim yerlerinin mevcut imar durumunu gösterir belge ile tesis yerleşim yerinin Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin Ek-5’de belirtilen duyarlı yöreler kapsamında olmadığına dair beyan ve tesis yerleşim yeri duyarlı yöreler kapsamında ise imar tadilatı yapılabileceğine dair ilgili kamu kurumlarından alınacak beyan istenmektedir. Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamındaki projeler için ‘ ÇED olumlu’ ya da ‘ ÇED Gerekli Değildir’ kararının alınarak EPDK’ya ibraz edilmesi gerekmektedir. Termik santrallere ilişkin ÇED süreci, termik santrallerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, 1/25.000 ölçek dahil çevre düzeni planı uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisindedir. Tarım arazilerinin kullanımına ilişkin düzenlemeler ise 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 13 üncü maddesinde belirtilmektedir.” dedi. 

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın cevabını değerlendiren Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Termik santrallerin en önemli sorunlarından biri de hava kirliliğidir.  Soma’da 1991 yılından bu yana yapılan ölçümlerde hava kirliliğinde sınır değerlerinin 3-4 kat aşıldığı görülmüştür. Bunun sonucu olarak da Soma ilçesinde kanser hastası sayısı dünya standartlarından dört kat fazladır. Bu nedenle termik santrallerin şehir merkezlerinin yakınlarına kurulmaması gerekir. Ayrıca termik santraller verimli tarım arazileri üzerine kurulduğunda bu santrallerin çevresindeki verimli tarım arazileri zarar görmektedir. Manisa merkeze yaklaşık 7-8 km, organize sanayiye yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Akgedik Köyü verimli tarım arazilerine sahiptir. Manisa şehir merkezine bu kadar yakın ve verimli tarım arazilerine sahip olan bir yere termik santral ruhsatı vermek sağlık ve çevre katliamına yol açacaktır. Bu katliam sadece Manisa merkezde değil Manisa’ya yakın diğer ilçelerde de yaşanacaktır. Ayrıca rüzgârın yönüne bağlı olarak bu kirli hava Manisa’ya uzakta olan birçok yerleşim yerini de tehdit edecektir. Enerji Bakanı Taner Yıldız bu proje ile ilgili ÇED raporunun beklendiğini söylemektedir. ÇED yönetmeliğine göre Akgedik Köyüne kurulması düşünülen termik santrale ÇED raporunun verilmesi imkânsızdır.  Ancak biz AKP zamanında buna benzer birçok yere siyasi baskılar sonucu ruhsat verildiğini gördük. Umarım bu hata Manisa’da da yapılmaz.”  dedi.  

Anahtar Kelimeler: HABERCİ GAZETESİ,ERKAN AKÇAY

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV