21 Aralık 2014 Pazar

ÖREN YENİ VERGİ AFFI GÜNDEME ALINMALIDIR

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Yeni Vergi Affı ile ilgili TBMM'ye gönderdiği dilekçe'de şu ifadelere kullandı.

22 Kasım 2013 Cuma 16:43
Bu haber 478 kez okundu
ÖREN YENİ VERGİ AFFI GÜNDEME ALINMALIDIR
‘TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan Hükümetin “seçim bütçesinin” çalışana, emekliye, esnafa, çiftçiye, sanayiciye hiçbir yararı olmadığı açıkça görülmektedir.

Bunun daha iyi anlamak için AKP döneminin ekonomik verilerine bakmak gerekir.

-  2002 yılında; 149 milyar lira olan devletin iç borcu 2013 yılında 408 milyar liraya yükselmiştir,

-  499 bin olan protestolu senet sayısı 1 milyonu geçmiştir,

-  Karşılıksız çek sayısı 743 binden, 2 milyona çıkmıştır,

-  İcra dairelerindeki dosya sayısı 2002 yılında 8 milyon iken 2012 yılında 21 milyon olmuştur. Dosya sayısı 12 milyon artmıştır,

-  Bankaya borcu olan vatandaş sayısı 2002 yılında 1.6 milyon iken, 2013 yılında bu sayı 13 milyona yükselmiştir. Borçlu vatandaş sayısı 8 kat artmıştır.

-  Bankalara borcunu ödeyemeyen vatandaş sayısı 847 binden, 2.8 milyona çıkmıştır.

-  Kredisi icra takibine düşen KOBİ sayısı, 2006 yılında 85 bin iken, bu gün 185 bine yükselmiştir.

-  Takibe düşen kredi tutarı 2.2 milyar liradan, 7.8 milyar liraya çıkmıştır.

Bu tablodan da anlaşılacağı üzere ülke yıllardır bir ekonomik kriz içindedir.

Hükümet ekonomi çarkını döndürecek adımları atmadığı için KOBİ’lerin esnafın ve sanatkarın finansal krizi yıllardır aşılamamıştır. Vergi, kredi ve SSK borçları yüzünden işyerleri, fabrikalar birer birer kapanmaktadır.

Bu koşullar altında vatandaşın vergisini düzenli ödemesi de beklenemez. 2014 bütçesinde de bu durum açıkça görülmektedir.

348 milyar liralık vergi gelirinin 193 milyar lirası ÖTV ve KDV’den toplanacaktır. 53 milyarı diğer vergilerdir.

Yani toplanacak vergilerin % 70’i vatandaşın sırtına bindirilen dolaylı vergi yüküdür. Sadece % 30’u kazanç vergisidir. Bunun da önemli bir kısmı çalışanların maaşlarından kesilmektedir.

Görüldüğü üzere ülkede adaletsiz bir vergi sistemi vardır. Adaletsiz vergi, adaletsiz gelir dağılımıdır. Bu durum toplumun her kesimini olumsuz etkilemektedir.

En çok etkilenen kesimlerin başında gelir paylaşımından yeterli payı alamayan esnaf ve sanatkarlar gelmektedir. Siftah yapmadan dükkan kapatan esnaf, vergisini, Bağ-Kur primini ödeyememektedir.

Toplumsal ve iktisadi yaşamın temel direği olan esnaf ve sanatkarların bu durumdan kurtarılması için vergi affı yasası çıkarılmalıdır. Bu amaçla hazırladığım Kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundum. Gerekçesinde de değindiğim gibi vergi borçları üzerine bindirilen ceza ve faizlerin silinmesi kalan borçların uzun vadede ödenecek olması esnafa, sanayiciye ve ticaret erbabına rahat bir nefes aldıracaktır. Böylece hem geçmiş dönem hem de yeni döneme ait vergilerin beraber ödenmesi mümkün olacaktır.

Unutmayalım ki, vergi affı ülkenin ortak sorunudur. Bu nedenle parlamentoda görev yapan tüm Milletvekillerinin kanun teklifimi desteklemesi önemlidir. Esnafın, sanatkarın, KOBİ’lerin, sanayicinin sorununa el birliği ile çözüm bulunması dileğiyle, bol kazançlı ve bereketli günler dilerim.’

 

Anahtar Kelimeler: HABERCİ GAZETESİ,HASAN ÖREN

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV