Reklam
Bugun...


Reklam
AFRİN OPERASYONU 7. GÜNÜNDE
Son dakika: Çatışmalar sürüyor! TSK ve ÖSO ilerliyor...

AFRİN OPERASYONU 7. GÜNÜNDE

Zeytin Dalı harekatınım 7. gününde son dakika haberleri de gelmeye devam ediyor... Çatışmalar ve bombardıman gece boyu devam etti. Daha önce girilen iki köy, YPG'li teröristlerden tamamen temizlendi. Kilis'te konuşlandırılan obüs ve roketatarlar, PYD hedeflerini vurmaya devam ediyor. Öte yandan teröristlerden tamamen temizlenen Adamanlı köyüne dönüşler başladı. Evlerinde dönen köylüler de askeri doktorlar tarafından kontrolden geçirildi. TSK'ya bağlı hudut birlikleri, YPG hedeflerini gün boyu top atışına tuttu. Karakolun bulunduğu tepedeki 'Hudut Kartalları' yazısı ise dikkatlerden kaçmadı. Afrin'den yeni haberler geldikçe paylaşacağız...

17:59: Afrin'de başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"nın 7. gününde Mehmetçik, TV vericilerinin bulunduğu bölgeye girerek teröristleri etkisiz hale getirdi. TV vericilerinin bulunduğu yerdeki binaya Türk bayrağı asıldı

Zeytin Dalı Harekatı'nın 7. gününde Mehmetçik, Afrin'in bazı bölgelerini ele geçirdi. Savaş uçaklarının bombaladığı TV vericilerinin bulunduğu bölgeye giren Mehmetçik, teröristleri etkisiz hale getirdi. Mehmetçik, vericilerin bulunduğu yerdeki binaya da Türk bayrağı astı.

17: 20 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere Başbakanı Therasa May ile Afrin harekatı hakkında konuştu.
15.30: Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütü mevzilerinden ateşlenen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği, 1682 yılında inşa edilen tarihi Çalık Camisi'nde 336 yıl aradan sonra restorasyon çalışmaları dışında ilk kez bugün cuma namazı kılınamadı.

14.35: Türk Silahlı Kuvvetlerine ait hudut birliklerinden fırtına obüsleriyle sınırda gün boyunca top atışı yaptı. Zeytin Dalı Harekatı'nın 7. gününde karadan ve havadan terörist mevzileri bombalandı. Savaş uçakları, fırtına obüsleri ve tanklarla atışlar yapıldı. Darmık tepelerinden dumanlar yükseldi. Hudut karakolunun bulunduğu tepede 'Hudut Kartalları' yazısı dikkatlerden kaçmadı.

14.20: Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye'nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için Yurdum dört bir yanındaki camilerde Cuma namazı öncesinde din görevlilerince Fetih Suresi okundu, dualar edildi.  

12.00: Zeytin Dalı harekâtıyla YPG'li teröristlerden kurtarılan Adamanlı köyüne dönüşler başladı. Evlerine dönen köylüler, askeri doktorlar tarafından kontrolden geçirildi. AA'nın görüntülediği köyde teröristlerin evlerde kurduğu mevziler ve duvarlara açtıkları delikler dikkat çekiyor. Öte yandan köyün kurtarılması sırasında 30 YPG'linin öldürüldüğü bildirilidi.

11.30: İHA: Afrin'de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 7. gününde, 2 askerin şehit edildiği PYD/PKK mevzileri yerle bir edildi.

11.00: Yoğun yağış ve sis nedeniyle adım adım Afrin'e doğru ilerleyen TSK ve ÖSO birliklerine uçaklar da gece boyunca mevzileri vurarak destek sağladı.

10.40: Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Afrin Harekatında 14 şehidimiz olduğunu, bunlardan 3'ünün bizim askerimiz olduğunu açıkladı. Demircan, toplam 130 yaralının Türkiye'ye getirildiğini söyledi.

10.20: Afrın’daki PKK/PYD hedefleri, Kilis’te konuşlu bulunan fırtına obüs, çok namlulu roket atar ve ateş destek vasıtalarıyla vurulmaya devam ediyor.  

09.20: Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında ÖSO'nun kontrolünde bulunan Azez'in güneyindeki Mare'den üçüncü cephe açıldı.

08.30: TSK yapılan açıklamada, "Zeytin Dalı Harekâtı" kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir" denildi. TSK ayrıca, "Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 23 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir." bilgisini paylaştı.

08.00: Türk savaş uçakları, Afrin'in Raco, Bülbül ilçeleri ile doğudaki terör hedeflerine hava saldırıları düzenledi.

07.55: Daha önce girilen Kurna ve Abuden köyleri YPG'li teröristlerden tamamen temizlendi. Baliya köyü de ÖSO güçleri tarafından YPG'lilerden alındı.

07.40: Muhalifler, Rus ordusuna ait güçlerin Afrin'in doğusundaki Tel Rıfat'tan Halep'e doğru çekildiğini bildirdi.

07.35: İHA, dün akşam saatlerinde Türk askeri ve YPG'liler arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını aktardı.

HAREKATIN İLK 6 GÜNÜNDE YAŞANANLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’nda, 6’ncı gün geride kaldı. TSK ve ÖSO güçlerinin, zorlu hava koşullarına rağmen 7 noktada kara ve hava operasyonlarına devam ettiği, Afrin kent merkezini çembere almaya başladığı öğrenildi. Pazar günü kuzey ve batı yönlerinde açılan cephelerle başlayan harekât, doğu ve son olarak İdlib tarafından güney cephesinin de açılmasıyla sürdü. Sağanak yağış ve yoğun sis, zırhlı birlikler ile piyade birliklerinin ilerlemesini güçleştirse de Mehmetçik dağlık arazide teröristlerle sık sık sıcak temas sağladı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları, güneyde Cinderis ve doğuda Saranlı kırsalını ateş altına aldı. Kara harekâtı ise ağırlıklı olarak doğuda Burseya Dağı çevresindeki tepelerde devam etti. Afrin kent merkezine yaklaşmak için kritik önem taşıyan Burseya Dağı’nda, teröristlerin terk etmek zorunda kaldığı kilometrelerce uzunluktaki tünellere ulaşıldı. Afrin 6 yıldır PYD hâkimiyetinde olduğu için çok fazla kazılmış tünel bulundığı bildirildi.

TSK ve ÖSO karadan topçu atışı yaptığında PYD militanlarının bazılarının öldüğü, diğerlerinin de tünellerden kaçtığı öğrenildi. TSK ve ÖSO, batıda Harmanlık, Ömer Uşağı, Rajo ve Adah Manli, kuzeyde Marsava cephelerinde, doğuda Mare hattı ve güneyde İdlib sınırındaki Simon Kalesi’nden Afrin’e doğru ilerledi. Birlikler, Türkiye’ye yönelik roket ve havan saldırılarının yapıldığı Bafelyun Tepesi’ndeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için dün sabah harekete geçti. Ancak hava koşulları nedeniyle çamurlu ve bataklık bölgelerde araçların hareketi yavaşladı. Bölgenin dağlık ve engebeli olması sebebiyle zırhlı araçların daha rahat yol alması için çalışmalar tüm hızıyla sürdürüldü. Azez kırsalında ve Kilis’in karşısında yer yer çatışmaların devam ettiği Bülbül ve Racu köylerinde, 3 PYD’li silah ve mühimmatları ile yakalandı.

KONVOYA BOMBA

Öte yandan; TSK, terör örgütü PYD’nin Menbiç’ten Afrin’e takviye güç kaydırma hamlesini, düzenlediği hava operasyonuyla engelledi. Zeytin Dalı Harekâtı’nın hedefinde olan teröristlere destek için Menbiç’ten yola çıkan 15-20 araçlık PYD konvoyu, Münbiç’in batısındaki Al Yeşil ve Umcalud köyleri yakınlarında Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. Havadan bombalanan 2 bölgede en az 10 PYD’linin öldüğü ve çok sayıda teröristin yaralandığı ifade edildi. Görgü tanıkları, araçlardan çıkan PYD militanlarının kaçtığını söyledi. Afrin’de kıskaca alınan PYD’nin Münbiç, Kuzey Irak, Haseke ve Rakka’da silah ve bomba eğitimi verdiği yaklaşık 10 bin teröristi rejim bölgesi olan Nubul Zehra Beldesi üzerinden Afrin’e kaydırmayı planladığı öğrenildi.

KOMANDOLAR AFRİN YOLUNDA

Bingöl’de 200 komando, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’a yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’na katılmak üzere bölgeye gitti. Bingöl Havalimanı’nda düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Bingöl Valisi Ali Mantı, “Kendilerine bu kutlu yolculukta başarılar diliyoruz” dedi.

MAYIN ARAYACAK

Mayın arama köpeği “Ayevi” de komandolarla birlikte Afrin’e gitti. Gemlik Askeri Veterinerlik Okulu’nda eğitilerek 1 yıl önce Bingöl 49. Komando Tugayı emrine verilen 7 yaşındaki labrador cinsi Ayevi, mayın arama konusunda Mehmetçik’in gözü olacak.

‘25 HEDEF İMHA EDİLDİ, 306 TERÖRİST ETKİSİZ’

Türk Silahlı Kuvvetleri, gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 25 hedefin imha edildiğini bildirdi. GenelkurmayBaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 25 hedef imha edildi. Harekâta katılan 14 uçak emniyetle üslerine döndü. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında şu ana kadar en az 306 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edildi. Zeytin Dalı Harekatı, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

ÖSO, PYD’NİN MEVZİLERİNDE

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Suriye’nin kuzeybatısında Afrin yönünde ilerleyen komandolar, birçok mevziyi kontrol altına aldı. Ele geçirilen bölgelerde, 20-30 metre uzunluğundaki tüneller, nöbet noktaları ve yataklar görüntülere yansıdı. GazeteHabertürk’ten Mustafa Şekeroğlu'nun ulaştığı görüntülerde, daha önce PYD/PKK’lı teröristlerin kullandığı tünellerde ÖSO askerleri dikkat çekiyor.

TEL RİFAT’TAN RUSLAR ÇEKİLDİ

Ruslar , terör örgütü PKK-PYD işgalindeki Afrin’in Esad bölgesine çıkış kapısı olan Tel Rifat’tan da dün itibarıyla çekildi. Rejim kontrolündeki Nubl-Zehra’ya geçen 80 civarındaki Rus askeri, böylece Afrin’den tamamıyla çekilmiş oldu. Bu arada İdlib’in kuzeyinde gözlem noktaları oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri, Halep’e 25 kilometre kadar yaklaştı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
 YUKARI